ΕΠΑ.Λ Προσοτσάνης
6η Μαρτίου 2024 - Ημέρα κατά του bullying - Δράση Η   6η   Μαρτίου   έχει   ως   γνωστόν   καθιερωθεί   ως   Πανελλήνια   Ημέρα   κατά   της   ενδοσχολικής   βίας και   του   εκφοβισμού,   με   σκοπό   να   δοθεί   ένα   συμβολικό   μήνυμα   εγρήγορσης   απέναντι   σε   ένα πρόβλημα    που    κατά    τα    τελευταία    χρόνια    διογκώνεται    ανησυχητικά    και    επηρεάζει    την καθημερινότητα    ολοένα    και    περισσότερων    μαθητών/μαθητριών.    Το    1    ο    Ημερήσιο    ΕΠΑ.Λ Προσοτσάνης   αποφάσισε   να   προβάλει   στο   Κεντρικό   Αμφιθέατρό   του   το   οικογενειακό   δράμα, παραγωγής   2017,   «ΘΑΥΜΑ»   2017   (WONDER),   που   εξ   αφορμής   της   σημερινής   ημέρας   έρχεται να     προσθέσει     μερικές     ψηφίδες     στο     μωσαϊκό     της     πρόληψης     και     της     αντιμετώπισης συμπεριφορών     και     πρακτικών     που     θέτουν     υπό     αίρεση     την     ασφάλεια     αλλά     και     την ψυχοσωματική υγεία των μαθητών/τριών. Η    προβολή    στοχεύει    να    τοξεύσει    στις    πλέον    ευαίσθητες    χορδές    όσων    μαθητών απεργάζονται     την     ειρηνική     και     ασφαλή     φοίτηση     των     συμμαθητών     τους     και τοιουτοτρόπως   να   ευαισθητοποιήσουν   για   τον   άφατο   πόνο,   την   οδύνη   και   τη   συντριβή που    μπορεί    να    προκαλέσουν    σε    βάρος    αθώων    ψυχών.    «Mε    παραμορφωμένα    τα χαρακτηριστικά   του   προσώπου   του   λόγω   γενετικών   προβλημάτων,   ορισμένα   από   τα οποία   τόν   υποχρέωσαν   να   υποβληθεί   σε   μία   σειρά   επεμβάσεων   από   τη   βρεφική   του ακόμη   ηλικία   ο   10χρονος   Όγκι   ετοιμάζεται   να   πάει   για   πρώτη   φορά   στο   σχολείο,   γιατί   η μητέρα   του   αδυνατεί   να   συνεχίσει   τη   διδασκαλία   του   στο   σπίτι.   Ο   μικρούλης   Όγκι φαίνεται   έτοιμος,   ο   κόσμος   όμως   είναι   έτοιμος   να   αντικρίσει   την   «ιδιαίτερη»   όψη   του   και   να   τόν   αντιμετωπίσει   επί ίσοις   όροις   όπως   και   τα   υπόλοιπα   «κανονικά»   παιδιά»;      Ο   Όγκι,   ο   ανήλικος   ήρωας   της   ιστορίας   γεννιέται   με   το σύνδρομο   Treacher   Collins.   Aυτό   είχε   ως   αποτέλεσμα   να   μεγαλώνει   με   δύσμορφη   την   όψη   του   που   δυστυχώς   δεν κατάφεραν   να   αποκαταστήσουν   οι   27   επεμβάσεις   στις   οποίες   και   υποβλήθηκε   για   να   βελτιωθεί   η   όραση   και   η   ακοή του καθώς και σύνολο αναπνευστικών προβλημάτων.    Οι    γονείς    του    φαίνονται    να    αντιμετωπίζουν    με    καρτερικότητα,    αγάπη    και    στωϊκότητα    την    όλη κατάσταση   του   μικρούλη,   ο   οποίος   αποφασίζει   να   βγει   επιτέλους   από   τη   μόνωση   του   σπιτιού   του   και   να   συνεχίσει την   εκπαίδευσή   του   σ’   ένα   κανονικό   σχολείο.Η   συνέχεια   από   λίγο   έως   πολύ   προβλέψιμη,   αφού   ο   μικρούλης   Όγκι πέφτει   θύμα   ενός   πρωτοφανούς   και   ανελέητου   bullying   από   μερίδα   συμμαθητών   του.   Τα   πράγματα   επιδεινώνονται έτι περαιτέρω όταν αποδεικνύεται ότι είναι το ευφυέστερο παιδί της τάξης του...
ημερήσιο
ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ