ΕΠΑ.Λ Προσοτσάνης
«Σχολικός Εκφοβισμός: Είδη, Τρόποι Πρόληψης και Αντιμετώπισης» Την    Τρίτη    19/03/2024     και    την    Πέμπτη    21/03/2024    πραγματοποιήθηκε ενημερωτική   δράση   απευθυνόμενοι   στους   μαθητές   της Α΄   και   της   Β΄   τάξης του   σχολείου   μας   αντίστοιχα,   με   θέμα:   «Σχολικός   Εκφοβισμός:   Είδη, Τρόποι Πρόληψης και Αντιμετώπισης». Την    εν    λόγω    δράση    συντόνισαν    η    Ψυχολόγος    του    σχολείου,    κ.    Ζωή Καλογεροπούλου και η Σύμβουλος Σχολικής Ζωής,  κ. Αθηνά Υφαντίδου. Οι   μαθητές/τριες   είχαν   την   ευκαιρία   μέσω   βιωματικών   δραστηριοτήτων   να ενημερωθούν   για   τα   είδη   του   σχολικού   εκφοβισμού,   να   συζητήσουν   τα αίτια   και   τις   συνέπειες   της   ενδοσχολικής   βίας,   αλλά   και   να   διατυπώσουν ερωτήματα    σχετικά    με    το    θέμα    και    να    εστιάσουν    σε    προστατευτικούς παράγοντες. Στο   πλαίσιο   της   ομάδας   της   τάξης,   μέσα από    διαλογική    συζήτηση    και    σχετικές βιωματικές    ασκήσεις,    αναδείχθηκαν    οι σοβαρές   επιπτώσεις   τόσο   στη   σωματική όσο      και      στην      ψυχική      υγεία      των μαθητών/τριών.       Τέλος       προτάθηκαν δράσεις   και   ενέργειες   για   την   πρόληψη και     την     αντιμετώπιση     της     βίας     στη σχολική   κοινότητα.   Στόχος,   η   δημιουργία ενός   ασφαλούς   περιβάλλοντος,   όπου   θα   εξαλειφθούν   τα   συναισθήματα φόβου    και    όπου    θα    επιτρέπεται    η    ομαλή,    αδιακώλυτη    και    χωρίς περισπασμούς ψυχοκοινωνική ανάπτυξη των παιδιών.
ημερήσιο
ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ