ΕΠΑ.Λ Προσοτσάνης
21η Μαρτίου 2024 - Πείραμα του Ερατοσθένη - Δράση στο σχολείο Το   σχολείο   μας   συμμετέχει   στην   δράση   με τίτλο:   «Το   Πείραμα   του   Ερατοσθένη   για   τον υπολογισμό     της     ακτίνας     της     Γης»     που διοργανώνουν     τα     Εργαστηριακά     Κέντρα Φυσικών Επιστημών Ρεθύμνου. Την   Πέμπτη   21   Μαρτίου   2024   ομάδες      μαθητών   της      Α΄   τάξης      του      σχολείου μας      με   υπεύθυνη   καθηγήτρια   την   κ.   Γρηγοριάδου   Σοφία   και   τους   καθηγητές   Ανθίτσα Μαρία,   Γαρουφαλίδη   Φίλιππο   και   Παπαδοπούλου   Ελισσάβετ      συμμετείχαν   στη   δράση Πείραμα Ερατοσθένη Μάρτιος 2024. Το   πείραμα   του   Ερατοσθένη   είναι   ένα   πείραμα   του   3ου   αιώνα   π.   Χ.   και   με   την   εφαρμογή του   κατόρθωσε   ο   Ερατοσθένης   ο   Κυρηναίος   να   υπολογίσει   την   περιφέρεια   της   Γης   με γεωμετρικό   τρόπο.   Οι   υπολογισμοί   του   έφτασαν   αρκετά   κοντά   στην   πραγματική   τιμή   που έχουμε σήμερα. Μαθητές    και    μαθήτριες    της    Α’    Τάξης    του σχολείου    μας    εκτέλεσαν    το    Πείραμα    του Ερατοσθένη      στην      αυλή      του σχολείου.    Με    τη    βοήθεια    των εκπαιδευτικών      κι      έκαναν      τις κατάλληλες   μετρήσεις   με   σκοπό να    υπολογίσουν    την    ακτίνα    της Γης! Τα   αποτελέσματα   φαίνονται   στην εικόνα   που   ακολουθεί   (κάνοντας κλικ).
ημερήσιο
ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΤΟ ΕΠΑ.Λ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ